В ново революционно изследване учените решиха да се съсредоточат върху изследването на гъби, които се крият на най-неочаквани места. Съдейки по резултатите от проучването, си е струвало, пише Forbes.
По време на изследването учените откриват много интересни неща, сред които и нов вид дрожди, които се крият там, където едва ли бихте ги потърсили. За разлика от плесена, тези нови дрожди колонизират сухи субстрати като домашен прах, мумифицирани останки.
Най-необичайното мястото, на което изследователите откриха нов вид дрожди от рода Blastobotrys е върху емблематичния автопортрет на италианския ренесансов художник и изобретател Леонардо да Винчи, който е нарисуван през 1515 г.
Изследователите решават, че новият вид дрожди със сигурност трябва да бъдат кръстени на италианския художник, в чийто портрет са открити. Новият вид дрожди е наречен Blastobotrys davincii. Учените отбелязват, че гъбите са кръстени на художника, не само защото са открити в портрета му, но и защото той е бил запален натуралист и геолог, уточнява Glasnews.bg.
Учените отбелязват, че днес са оцелели около 10 000 страници от лични бележки на Леонардо да Винчи, повечето от които са написани между 1470 и 1519 г. В някои от тях да Винчи описва скали и издатини, видени по време на пътуванията му в Тоскана, Романя и Алпите. Бележките също така описват неговия опит като инженер, когато той ръководи изграждането на големи напоителни канали, които пресичат Апенините и долината на река По.
Освен това историците познават страстта му към вкаменелостите – хората му носели торби, пълни с вкаменени черупки, за да може да прави своите скици по време на престоя си в Милано.
Смята се, че Леонардо да Винчи е един от първите естествоизпитатели, които разбират и успяват да обяснят произхода на седиментните скали и разпознават вкаменелости – вкаменени останки от животни, например. Освен това в своите писания той успява да обясни образуването на пясъчник от втвърдени слоеве пясък, отложен по протежение на древното море.
Изследователите смятат, че Леонардо да Винчи е първият, който е разбрал, че скалите, които изграждат планините, някога са били потопени в морето и след това са били повдигнати от тектонични сили. Също така в своите бележки художникът признава ерозивната сила на водата. Любопитно е, че всички тези идеи всъщност изпревариха европейската научна общност с почти два века.
Поставете оценка:
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 4.4 от 7 гласа.